aktualizováno: 01.12.2018 15:04:38 

   Entlebušský (entlebuchský) salašnický pes neboli ENTLEBUCHER SENNENHUND

VRH A Anabantha‚ Butterfly+Brian
 
 
Aktuální vrh je vrh A, protože feny Butterfly a Alphie jsou psané na Petra. Loni měly tyto feny jeden vrh na zapůjčený název moji chovatelské stanice, ale Petr už loni prohlašoval, že si založí svoji stanici, která bude mít jednoslovný název začínající na A (můj název mu přišel moc dlouhý ). Takže feny Butterfly a Alphie budou mít příjmení u štěňátek "Anabantha", ale principy odchovu jsou samozřejmě stále tytéž, jako u chovatelské stanice "from Yvrea horse farm".
 
Vrh A Anabantha se narodil v noci z 21. na 22. 4. 2013. Štěňátek je celkem 7, z toho je 5 kluků a 2 holčičky. Všechna štěňátka jsou velmi vitální se silným sacím reflexem, maminka se o ně vzorně stará. Maminka je fena Butterfly from Yvrea horse farm a tatínek Brian Khun von Stupnij. Brian je kouzelný pejsek, postavou i povahou typický entlebuch. Neúčastnil se mnoha výstav, ale kamkoliv přišel, tam téměř bez výjimky vyhrál, včetně těch nejvyšších titulů. Nesbíral tituly jen na mezinárodních a národních výstavách v konkurenci několika málo entlebuchů, ale třikrát se účastnil klubové výstavy v dospělé kategorii, vždy u jiného rozhodčího, kde v konkurenci kolem třiceti entlebuchů pokaždé vyhrál klubového vítěze mezi všemi psy. Dvakrát získal na klubové výstavě v takto velké konkurenci titul BOB (absolutní vítěz plemene), zanechav za sebou světového vítěze i další výstavně ostřílené matadory. Ke krásnému exteriéru má pejsek i úžasnou povahu, je strašně přítulný a věrný, neuteče nikam se toulat ani když zůstanou otevřená vrata do zahrady. V pěti letech je veselý a hravý jako malé štěňátko.
 
Tento pejsek pochází ze "staré šlechtické rodiny" a je naprosto nepříbuzný na aktuálně používanou krev v chovu entlebuchů. Před lety mu majitelka nechala udělat dobrovolně genetický test na oční chorobu PRA (celý název PRA-prcd, degenerativní onemocnění oční sítnice), i když tyto testy nebyly tehdy povinné. Brian vyšel PRA C, proto se s ním nekrylo. Přišlo nám škoda, aby tyto původní kvalitní geny zanikly v českém chovu. Při krytí Briana s geneticky otestovanou fenou typu PRA A (jako je naše Butterfly) budou všechna štěňátka ve vrhu celoživotně zdravá, genetického typu PRA B. Je úplně jedno, jestli typ PRA B vznikne ze spojení PRA C + PRA A, kde jsou všechna štěňátka typu PRA B, nebo PRA B + PRA A, kde je půlka štěňátek typu PRA B a půlka štěňátek typu PRA A. Typ PRA B je v dospělosti možno pářit pouze s typem PRA A, typ PRA A s typem PRA A i PRA B (případně i s PRA C). Takže oba typy, PRA A i PRA B, jsou celoživotně zdravé, akorát má typ PRA A v dospělosti teoreticky vyšší počet potenciálních partnerů. Protože v dnešním chovu entlebuchů je největším problémem příbuznost jedinců, řekli jsme si, že je lepší pro chov vyrobit nepříbuzné typy PRA B, než typy PRA A, které jsou příbuzné na většinu ostatních entlebuchů v ČR.
Požádali jsme majitele Briana, aby mu nechali zhotovit kompletní oční vyšetření u MVDr. Beránka - všech 16 parametrů včetně goniodysplazie, protože PRA je pouze jedním z mnoha parametrů. Všechny parametry včetně goniodysplazie vyšly naprosto v pořádku!
 
Takže oba rodiče, Butterfly i Brian, mají oči ve všech ohledech naprosto v pořádku. Brian je genetického typu PRA C (P/P - affected), to znamená, že časem se u něj může vyvinout geneticky podmíněné onemocnění očí PRA (zatím je zcela bez příznaků). Butterfly je genetického typu PRA A (N/N - clear), takže bude celoživotně zdravá (pokud si někde nevypíchne oko, bavíme se zde o genetických předpokladech). Všechna štěňátka z tohoto spojení budou celoživotně zdravá jako matka Butterfly a budou genetického typu PRA B (N/P - carrier), to znamená v dospělosti vybírat jen partnery genetického typu PRA A (N/N - clear).
 
Brian je přirozeně krátkoocasý (u entlebuchů rovnocenná varianta s dlouhým ocasem) a dvě štěňátka jsou krátkoocasá po něm.
Krytí Butterfly a Briana se uskutečnilo 19.2. 2013, štěňátka se narodila 22. 4. 2013 a k odběru budou ve druhé polovině června, akorát před prázdninami.
 
 
 
 
 
Maminka: Butterfly from Yvrea horse farm, DKK 0/0, DLK 0/0, oční test ve všech 16 - ti parametrech včetně goniodysplazie v pořádku. Genetický typ PRA A.
 
Výstavy: na klubové výstavě v Zárybničné Lhotě získala Butterfly mezi 10-ti zůčastněnými fenkami v její kategorii hodnocení velmi dobrá. Rozhodčí rozdělil fenky do skupin s hodnocením výborná, velmi dobrá a dobrá. Butterfly si nechal stranou a nakonec řekl, že se mu fenka líbí, ale že mu příjde ještě v některých partiích nehotová, proto "pro dnešek velmi dobrá, ale jinak má na výbornou". Na jaře byla Butterfly přihlášená do Rožnova, ale nakonec se neúčastnila z organizačních důvodů (nemohl jet druhý vodič). Naše Alphie tam tehdy vyhrála mezi deseti zůčastněnými mladými entlebuchy skoro všechno, co mohla - výborná 1, CAJC, nejlepší mladý entlebuch. Když se proti sobě postavily obě naše mladé feny ve stejné kategorii na Národní výstavě v Klatovech, obě skončily výborné, a Butterfly se umístila před Alphií, tedy podle hodnocení z klubovek velmi dobrá fena porazila nejlepší mladou fenu .
 
 
 
Rodokmen
ICh.
Yeti von den Gänsewiesen
ÖHZB/ENT.S 1049
HD-B, PRA-B

Jaro von Garstnaeck
ÖHZB/ENT.S 685
HD-frei
ICh. Demo von Garstnaeck
HD-A
Asso von der Fürthermoar-Alm
HD-F
Asta von Werthenstein
HD-F
ICh. Liesl vom Zusamtal
HD-L
ICh. Donar von Schürtannen
HD-A
Duny vom Zusamtal
HD-ÜF

Camilla von den Gänsewiesen
ÖHZB/ENT.S 0892
HD-L
Ch. Gamir von der Untergass
HD-L
Santo vom Vorderrain
HD-B, PRA-neg.
Dina von der Untergass
 
Beckie von Soutbourne
HD-V
ICh. Ensor von Schauersberg
HD-V
Aphra von den Gänsewiesen
 

Bona Dea Wolin Dogs
CMKU/ESP/116/-09/08/10
CHOVNÁ - 435 ATV 44 A0
Ch.
Tipo Poraźynianka
PKR.II-81216
 
D'Artagnan from Balihara ranch
 
ICh. Ashley from Balihara ranch
DKK-B
ICh. AIRA Essi
HD-A, ED-0
JrCh. Toscane des Joyeuses Gambades
HD-A
Harry v.Kloster-Schontal
HD-A
Pagaille des Joyeuses Gambades
 
Ch.
Dixi Brabusz
PKR.II-80799
HD-A
Ch. Chip vom Gspan
HD-A
Heiko vom Kornried
HD-C/C, PRA/HC-neg.
Amona von der Nelt
HD-B/B, PRA/HC-neg.
Ch. Suddenly Sue from Balihara ranch
 
ICh. Ensor von Schauersberg
HD-V
JrCh. Gina von Garstnaeck
HD-A, ED-0
 
 
Tatínek: Brian Khun von Stupnij, DKK 1/1, DLK 0/0, oční test ve všech 16 - ti parametrech včetně goniodysplazie v pořádku, genetický typ PRA C.
 
Absolvoval v životě 13 výstav, z toho jednu jako štěně a dvě zahraniční. Ze dvanácti výstav v dospělém věku získal 6x titul BOB (absolutní vítěz plemene), 3x CAJC, 8x CAC, 2x CACIB, 1x res. CACIB, klubový vítěz, národní vítěz, CAC ČMKU. Pyšní se tituly Junioršampion ČR a Šampion ČR.
 
 
 
 
Stránky Briana Khun von Stupnij: http://brian-khun-von-stupnij.webnode.cz/
 
 

Rodokmen

ICh.
ART od Magdalenky
CMKU/ESP/29/02/04
CHOVNÝ II. - 535 A 55 C

Zyrou van het Bressershof
CMKU/ESP/25/-00/00/03
CHOVNÝ I. - 426 ALN 45 C
Karlo von Schabenlehn
HD-A
Queli von Stauffenfeld
 
Gina von Schabenlehn
 
Xanthi van het Bressershof
HD-A
Balou vom Lühler Dick
HD-B
Utke van het Bressershof
HD-A

CINDY Essi
CMKU/ESP/22/00
HD-D
Carlo vom Haselbusch
HD-A
ICh. Donar von Schürtannen
HD-A
Ida vom Zusamtal
HD-B
Annie Scarlett from Balihara ranch
DKK-A, DLK-0
ICh. Demo von Garstnaeck
HD-A
JrCh. Gina von Garstnaeck
HD-A, ED-0

DARKA Essi
CMKU/ESP/42/04/07
CHOVNÁ I. - 425 AL 46 B
Ch.
Jacko vom Kutscherhof
VDH SSV/ES 28935
HD-F
Caspar zum Stromberger Burggrafen
HD-V
Kasper vom Sollinger Wald
HD-F
Vaska von Stauffenfeld
HD-F
Isabella vom Kutscherhof
HD-F
Ch. Berni vom Zusamtal
HD-F
Finete vom Kutscherhof
HD-L

Annie van het Bressershof
CMKU/ESP/26/-01/01/04
CHOVNÁ II. - 435 ALS 5p2 D
Karlo von Schabenlehn
HD-A
Queli von Stauffenfeld
 
Gina von Schabenlehn
 
Utke van het Bressershof
HD-A
Krümmel von der Jägerwiese
HD-A
WCh. Silke von Belsterhof
HD-C
 
 
 
 
A nyní jednotlivá štěňátka, stará cca 8 hodin, potom 3 týdny a 3 dny a nakonec 8 týdnů
 
 
 
Pejsek č. 1 (má vrozeně krátký ocásek) - ALTAIR
 
 
 
 
Pejsek č. 2 - ASTYNAX (MARVIN)
 
 
 
 
Pejsek č. 3 - AVATAR
 
 
 
 
Pejsek č. 4 (má vrozeně krátký ocásek) - AYRTON (YOGI)
 
 
 
 
Pejsek č. 5 - ALAIN (EDDIE)
 
 
 
 
Fenka č. 1 - AMARANTA (BUFFY)
 
 
 
 
Fenka č. 2 - ANDROMEDA
 
 
 
 
Všichni dohromady, věk 4 týdny a potom 7,5 týdne s oběma rodiči
 
 
 
 
 
TOPlist