DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 01.12.2018 15:04:38 

   Entlebušský (entlebuchský) salašnický pes neboli ENTLEBUCHER SENNENHUND

 

 

mail                                               1.12.2018    Všechna štěňátka už jsou v nových rodinách.

 

mail                                              29.10.2018    Stále máme volná krásná, standardní štěňátka! Protože se jedná o poslední štěňátka u nás na několik příštích let, možná i napořád, tak jsme dopředu moc neinzerovali s tím, že nám nevadí, když tu u nás budou některá déle, že si jich alespoň užijeme. Ale trochu se to zvrhlo, je jich tu ještě celá banda smiley. Hledáme pro ně nové fajn páníčky, k odběru ihned, rozumná cena!

 

 

mail                                            1.10.2018    Přidány nové fotky jednotlivých štěňátek do sekcí AKTUÁLNÍ VRH FELICITY a  AKTUÁLNÍ VRH ENZIANE.

 

smileySpolečné fotky štěňátek s dětmi: smiley

 

mail                                             1.9.2018    Konečně zase na chvíli u počítače! Novinek je u nás opravdu hodně, a to dost zásadních. Od září, tedy od pondělí, nastupuje naše malá Nikolka do školky. Zároveň nastupuje syn Filip na střední školu do Prahy. Letošní jaro a léto bylo ve víru synových přijímaček a mého nástupu do práce po rodičovské, tak jsme už pro letošek štěňátka neplánovali. Naše jediná fena, která ještě působí v chovu - Felicity (ostatní feny jsou už důchodkyně), ale protáhla hárání o více než měsíc, takže porod případných štěňátek vycházel až na druhou polovinu srpna, kdy jsem měla plánovanou dovolenou, a odchov štěňátek na září, kdy už měla Nikolka domluvenou školku. Tak jsme si řekli, že by byla škoda ještě naposledy Felicity nenakrýt a zažádali jsme na poslední chvíli o urgentní krycí list. Zároveň se zažádalo o urgentní krycí list i na Zeničku, což je fenka našeho syna. Nebyla určena prvoplánově na chov, syn s ní chtěl dělat různé sporty. Protože to syn se sportováním nepřeháněl a fence vyšly všechny zdravotní testy nejlepší možné, uchovnila se také, i když o rok později.

Takže hlavní novinka: 18. 8. 2018 se narodilo Felicitě 10 krásných štěňátek, 7 kluků a 3 holčičky. O čtyři dny později se narodili Zeničce 3 štěňátka, 2 kluci a 1 holčička. Ukázalo se to jako velmi praktické, protože jsme po nějaké době štěňátka přerozdělili a každá fenka kojí 6 - 7 štěňátek, tak je mlíčka dostatek pro všechny. Oba vrhy jsou psané na manželovu chovatelskou stanici Anabantha, CH a I.

V nejbližších dnech dáme na www stránky fotogalerie štěňátek. Zatím jsme nefotili, situaci nám zkomplikovala kolika u poníka naší Nikolky, kdy si kobylka přehodila střevo přes vaz sleziny a hrozila operace na veterinární klinice. Naštěstí to vypadá, že operace nebude potřeba. 

​Společné fotky krátce po porodu:

 

 

mail                                   24.9.2017    Všechna štěňátka jsou už v nových domovech. Zůstalo po nich takové prázdno....sad

 

mail                                           4.9.2017    Dnešní fotky štěňátek s dětmi smiley

Včerejší návrat z procházky

 

mail                                         30.7.2017    Tak po dlouhé době jsem se dostala zase k aktualizaci našich www stránek. Život s malou dcerkou, které má vrozené zdravotní problémy a k tomu je hyperaktivní, plyne tak nějak jinak smiley​. Když se k tomu přidá péče o zvířata a teď i mnohodenní a mnohonoční hlídání porodů a péče o psí mamky a dva početné vrhy štěňátek, tak usednout na chvíli nerušeně k počítači se stalo téměř sci - fi.  Moc se omlouvám všem, kteří čekali dlouho nebo ještě čekají na odpovědi e-mailem nebo SMS, budu se to snažit dát nějak vše co nejdříve do pořádku.

 

​Tak a teď to nejdůležitější - vzhledem k okolnostem, že se budu v únoru 2018 vracet po rodičovské zase do práce a skoubit zaměstnání s tříletým problematickým prckem bude samo o sobě velmi náročné, jsou aktuální vrhy možná poslední v mé a manželově chovatelské stanici. Většina našich chovných fen už stejně dosáhla nebo brzy dosáhne chovatelského důchodu a mladá fenečka, kterou jsme nechali pro našeho syna Filipa a která je jeho "vlastním" psem (a měl s ní chodit na cvičák a po výstavách), zřejmě zůstane jen jako domácí mazlík. Sice jsme ji přihlásili teď na srpen na mezinárodní výstavu do Mladé Boleslavi, ale Filip pravděpodobně nebude moci a my od malých štěňátek také ne....sad

 

​Poslední vrhy si fakt náležitě užíváme - Felicitka porodila 10 štěňátek, 4 kluky a 6 holčiček, a Alphie 7 štěňátek, 3 kluky a 4 holčičky. Všichni dobře prospívají a už se chystáme neporušit tradici a dát na náš web fotogalerie štěňátek. Sice poněkud se zpožděním, ale přece...

 

 

mail                                        2.9.2016    Všechna štěňátka z letošních jarních vrhů jsou už v nových domovech.

 

 

mail                                       28.8.2016    Po zrušené rezervaci nabízíme ještě  jednu volnou fenku CHIQUITU (Čikitu), hodnocenou jako nestandardní vůli bílému proužku na krku. Fenka je jinak typická, bez vad, s velmi milou povahou. K odběru ihned. Více informací a fotek viz v sekci "AKTUÁLNÍ VRH FELICITY" v levém sloupečku.

 

 

mail                                  21.7.2016   Do sekcí "AKTUÁLNÍ VRH FELICITY" a "AKTUÁLNÍ VRH ALPHIE" byly přidány fotky jednotlivých štěňátek ve věku 6 týdnů.   

 

 

 

mail                                 31.1.2016   K vrhům od Buttynky a od Bonečky byly přidány fotky štěňátek ve věku cca 8 týdnů.

 

mail                                 9.12.2015   Dnes jsme přidali k vrhům od Buttynky a od Bonečky fotogalerii jednotlivých štěňátek. Některá štěňátka mají za krkem bílé chloupky. Pokud bílé chloupky vyrůstají z černé kůže, tak do dospělosti zmizí (přelínají na černé). Jen když je bílých chloupků velká plocha a vyrůstají z bílé kůže, takový znak zůstává i v dospělosti. Naprosté většině štěňátek z těchto vrhů bílé znaky za krkem zcela zmizí.

 

mail                                 5.12.2015   Konečně jsem se dostala k aktualizaci našich www stránek. Máme štěňátka!!!  Bonečka rodila ve čtvrtek 3. 12. už od noci, štěňátka byla dost velká a mezi jednotlivými štěňátky byly dlouhé intervaly, takže se celý porod hodně protahoval. Všechna štěňátka i máma jsou  ale v pořádku. Od Bonečky máme celkem 6 štěňátek, z toho 4 kluky a 2 holčičky. 

Butterfly rodila už o 4 a půl dne dříve, v noci z 28. na 29. 11. Narodilo se jí 9 štěňátek, z toho 3 kluci a 6 holčiček. Stejně jako od Bony, i u Butterfly se všechna štěňátka narodila živě a přes početnost vrhu jsou všechna štěňátka silná a sama pijí. Žádné štěňátko nepotřebovalo pomáhat, ale zkraje jsme hlídali, aby fena některé štěňátko nechtěně nezalehla. No a jak jsme dohlídali, tak plynule začala rodit zase Bona, její porod se rozjížděl zdlouhavě a pomalu, takže to byl takový rodící maratón bez přestávky a bez odpočinku. Výsledkem toho maratónu je ale 15 nádherných zdravých štěňátek, 7 kluků a 8 holčiček.

 

 

  

mail                                 5.10.2015  Máme nakryto!!! Ve dnech 26. 9. a 28. 9. byla nakrytá fena Butterfly, 4. 10. fena Bona. Obě feny nakryl krásný pejsek Albert zpod Ondřejníka: http://entlebucheralbert.eu

  

  

mail                               18.09.2015  Po osmi měsících aktualizuji naše stránky a po dlouhé době jsem vůbec na netu. Pauza byla způsobená narozením miminka a jeho vrozenou vadou, která sice vývojem sama zmizí, ale kvůli které jsem byla s miminkem 3x hospitalizovaná v nemocnici, z toho 2x na JIP a jednou málem umřelo. Takže jsme si užili své, naštěstí se už vše v dobré obrací.

Včera jsme slavnostně zprovoznili nové internetové připojení, protože po vrácení služebního internetu, který jsem měla neomezeně k dispozici, jsme zůstali prakticky bez internetu (mobilní internet má u nás tak špatný signál, že téměř nechodil). Teď už bychom měli být zase normálně on - line.

Omlouvám se všem, kteří dosud čekali třeba na e-mailovou odpověď, budu se snažit vše co nejdříve dohonit a napravit. Omlouvám se také za to, že musím zakázat v redakčním systému volné kopírování z našich stránek. Kopírování bylo povoleno, aby si mohl kdokoliv stahovat fotky třeba svého štěňátka zamlada nebo jeho rodičů. Bohužel jsme zjistili, že nám jsou ze stránek kradeny fotografie a objevují se u inzerátů, které s námi nemají  nic společného angry.

 

 

  mail                         20.01.2015  POZOR, od 21. 1. 2015 dochází ke změně našeho telefonního čísla. Číslo 737 267 184 bude už neplatné (jedná se o služební telefon, který s nástupem na mateřskou dovolenou vracím). Pro kontakt s námi používejte prosím tel. číslo   606 516 819  , tel. číslo   799 508 184   nebo email yvrea@seznam.cz

  

mail                          18.01.2015  Všechna štěňátka  z vrhů D Tres Color Amicus a D Anabantha už odjela do nových rodin. Máme velikou radost, že se všem podařilo najít bezvadné páníčky a doufáme, že jim štěňátka budou dělat samou radost. Dvě štěňátka odjela do zahraničí, pejsek Dex do Holandska a fenečka Daisy Dream do Německa.

Je to tu takové divně prázdné a smutné, ale dlouho nebude, protože už brzy očekáváme narození našeho vlastního miminka smiley.

 

mail                          22.10.2014  Do sekcí "Aktuální vrhy" byly přidány fotky všech štěňátek ve věku cca 8 týdnů.

  

mail                         27.10.2014  Máme štěňátka od Alphie! Narodila se v noci z 24. na 25. 10., je jich celkem 9 (!!!), z toho je 6 kluků a 3 holčičky. Přes početnost vrhu jsou všechna štěňátka velká a silná, sama krásně pijí a výborně prospívají.

Letošní rok je opravdu nějaký zvláštní. Rodí ve velmi početné vrhy a zároveň je veliký nepoměr mezi pohlavími u narozených štěňátek. Na jaře jsme měli ze dvou současných vrhů celkem 17 štěňátek, z toho byli 2 pejsci a 15 feneček. Teď zase máme ze dvou současných vrhů 16 štěňátek, z toho je 13 pejsků a 3 fenečky. Opravdu zajímavé smiley.

 

 

mail                         23.10.2014  Máme štěňátka od Anteiky! Narodila se v noci na dnešek, je jich 7, jsou krásná a vitální, a jsou to samí kluci!!!

V nejbližších dnech by měla rodit i Anteina dcera Alphie, tak doufáme, že se povedou i nějaké holčičky smiley.

 

 

                       

mail                       12.10.2014  Čas běží a přináší někdy naprosto nečekané zvraty osudu. Tak se stalo, že jsem nečekaně a neplánovaně  ve věku 42 let otěhotněla (synovi Filipovi bude už 12 let a podle lékařů jsem další děti mít nemohla). Z tohoto důvodu na jaře 2015 pravděpodobně žádná štěňátka mít nebudeme a možná ani delší dobu ne.

Tak jsme si řekli, že si ještě naposledy uděláme letos na podzim se štěňátky radost, než přijdou radosti jiné smiley. Někdy cca 23. 10. by se měla narodit štěňátka ze spojení Anteia Krescencis + Bushy Warrior. Anteia je naše nejstarší fena, bude to její poslední vrh. Už je hezky kulatá.

Aby toho nebylo málo, nějakou dobu po Anteie by měla mít štěňátka i její dcera Alphie, také po Bushy Warriorovi. Na rozdíl od krytí Antei, které bylo od začátku plánované, to bylo u Alphie jinak. U Alphie jsme zvažovali i jiné možnosti -  nakrýt ji v zahraničí psem Hunter v. Bogenthal a nechat si ve spolumajitelství některého z pejsků jako možného budoucího plemeníka na feny, na které je náš Bushy příbuzný. Nebo ji nenakrývat vůbec, aby těch štěňátek nebylo před zimou moc. Nicméně ve zmatcích ohledně mého rizikového těhotenství a kolem úprav bytu, kdy museli být pejsci přechodně umístěni mimo náš byt, jsme si včas nevšimli, že se Alphie rozhárala dříve, než jsme čekali, a Bushy toho náležitě využil a dilema vyřešil za nás. Neviděli jsme v tom zase nějaký velký problém, protože jsme o krycí list na Alphii zažádáno měli, sice tam byl uvedený Hunter v. Bogenthal, ale i Bushy Warrior jako náhradník. Zmatkům ale neměl být konec, protože nám poradce chovu nějakým nedopatřením napsal do vystaveného krycího listu na Alphii úplně jiné psy, než o které jsme žádali (Auksise Interpolu a Aarona from Wealth Island). Takže kolem našeho posledního vrhu je opravdu veselo, už je to trochu na infarkt sad.

 

mail                       20.7.2014  Všechna štěňátka z obou vrhů, od Bony i od Felicity, už mají své nové páníčky. Některá štěňátka ještě u nás čekají, až se jejich noví páníčci vrátí z dovolené. Do jednotlivých sekcí byly přidány fotky všech štěňátek ve věku 8 - 9 týdnů.

                        

mail                    16.6.2014  Čas běží a miminka rostou jako z vody, už jim byly 4 týdny! Máme velikou radost z toho, že se všech 17 štěňátek podařilo bez větších problémů odchovat, že nebyly žádné ztráty. Nikoho jsme nemuseli dokrmovat uměle, akorát jsme štěňátka občas přerozdělili, že u Bony byli ti větší a u Felicity ti menší, aby jejich šance u cecíků byli srovnatelné. Takže ta největší štěňátka od Felicity šla k Boně a menší štěňátka od Bony k Felicitě. Felicitě to bylo úplně jedno, Bona to zkraje řešila, podvržené štěně někdy opatrně vzala a odnesla Petrovi na matraci, jako že se asi spletl, a naopak svoje štěňata chodila olizovat i do Felicitiny bedýnky. Potom to řešit přestala a vzorně se starala i o ty adoptivní. Teď už všichni umí papat sami z misky, mlíčko od maminek mají spíš jen jako doplněk, zvětšují se před očima, každý den je na nich znát. Už se přestěhovali z ložnice do předsíně, odkud mohou chodit ven na dvůr. Jsou rozděleni zase normálně podle vrhů, akorát pejsek od Felicity bývá přidávaný k Boniným štěňatům, aby to bylo tak zhruba půl napůl. Větší část štěňátek už je rezerovaných, přestože na inzerci štěňátek nějak nezbýval vůbec čas. Ještě je volných asi 4 - 5 feneček, jak od Felicity, tak od Bony, tak kdyby měl někdo zájem, může se ozvat a přijet podívat.

 

 

 

                    19.5.2014  Ve dnech 15. a 16. května se našim fenkám Boně a Felicitě narodila štěňátka! Ještě teď jsme z toho v šoku...

Bonečka má 7 miminek, z toho 1 pejska a 6 feneček. Felicitka má 10 (!!!) miminek, z toho je 1 pejsek a 9 feneček.

Všem štěňátkům z obou vrhů se daří výborně, všichni jsou vitální, hezky sami papají. Nikomu nemusíme pomáhat, všichni pijí samostatně, i si sami poradí s konkurencí (nemusíme nikoho protěžovat). Akorát po prvních třech dnech jsme je trochu přerozdělili, dvě největší štěňátka od Felicitky jsme přidali k Boně, takže mladá Felicitka jich aktuálně kojí 8 a zkušená matka Bona 9. Obě feny to zvládají úplně v pohodě, máme připravené mlíčko na příkrm, ale vůbec ho zatím nemusíme používat.

  

                    25.3.2014 Konec března je ve znamení silných událostí, jak dobrých, tak i špatných. V noci z 20. na 21. 3. se fence Butterfly po pejskovi Auksis Interpola narodilo 7 krásných štěňátek, 4 kluci a 3 holčičky. Naprosto lehký a bezproblémový průběh porodu, všechna štěňátka silná a vitální, všechna vypadají, že budu standardní. 

Následující noc rodila i naše kobyla, kterou jsme koupili před časem už jako březí. Přestože to mělo být její šesté hříbě a předchozí porody údajně měla lehké a bezproblémové, tento porod byl velice těžký a komplikovaný, při kterém hříbě zemřelo a kobyla málem taky. Hříbě bylo obrovské, šlo těžko ven a podle veterinářky pravděpodobně došlo ještě k předčasnému odloučení placenty, takže chudák malá kobylka neměla vůbec šanci to přežít. Jsme z toho otřesení ještě teď, naštěstí velká kobyla přežila. Bude mít teď u nás pauzu, bude dělat jen lehkou práci pod sedlem a je otázka, jestli ještě někdy najdeme odvahu ji připustit.

Štěňátka nám ale dělají radost, hezky prospívají a až v polovině května vyrazí do nových domovů, dlouho tu smutno nebude - viz sekce PLÁNOVANÉ VRHY 2014. 

 

                    5.2.2014 Všechna štěňátka z vrhu B Anabantha (Alphie + Bushy Warrior) jsou už u nových páníčků.

Bruce už od neděle běhá u nové rodiny v Nizozemí. Byl to ale zážitek, protože jeho nová rodina bydlí nejenže v Holandsku, ale až úplně u moře, někde mezi Amsterdamem a Haagem. Od nás nějakých cca 1000 km.

Zájemci o Bruceho si přečetli na našich stránkách, že jeden pejsek z tohoto vrhu je v Nizozemí, tak se s námi zkontaktovali a požádali nás o kontakt na tu holandskou rodinu, co si koupila to štěně od nás (byl to pejsek Bronco). Prostě chtěli na nás a naše štěňata reference. Majitele Bronca jim napsali, že jsou strašně spokojení, poslali jim spoustu fotek a video a ti zájemci se rozhodli, že chtějí bratra tohoto úžasného pejska. Chtěli ho opravdu moc a navíc měli syna ve věku našeho Filipa, na kterého byl Bruce zvyklý, ale nebylo v jejich možnostech k nám přijet, tak se to dohodlo tak, že ho přivezeme my jim.

Původně se mělo jet minulý víkend, to jsme ale vzdali, protože udeřily hrozné mrazy a nám u auta zlobilo topení. Auto šlo v pondělí do servisu, tam kromě topení opravili kde co a v pátek jsme si ho vyzvedávali. Holanďané byli moc smutní, že jsme nepřijeli minulý víkend, jejich syn to obrečel...

Tento víkend (tedy ten uplynulý) jsme byli rozhodnutí jet za každého počasí. Počasí nám naštěstí přálo a nakonec z toho byl nádherný výlet, kdy jsme viděli moře, větrné mlýny, spoustu kanálů. Tam normálně ve městě na jejich sídlišti vedle chodníků a silnic jsou ještě kanály, kde jezdí na lodičkách, lodičky tam parkují jako auta. V tom městě byly troje závory přes silnici, které vypadaly jako železniční, ale nebyly před tratí, ale před můstkem přes nějaký větší kanál. Když jela nějaká větší loď, závory šly dolů, auta musela čekat, mostek se zvedl do výšky, loď projela, mostek šel dolů, závory se zvedly.....neskutečné........

Dojezd domů byl docela drsný, v Německu v noci hrozná mlha, v Krušných horách dost hustě sněžilo, navíc jsme jeli 1000 km na otočku, tedy 2000 km prakticky v kuse, takže nejenže se zkazilo počasí, ale už jsme byli i hodně unavení. Ale zvládli jsme to a další den jsme dostali email, jak je Bruce úžasný, jak jsou s ním strašně spokojení, tak máme fakt velikou radost.

Jediný kdo neměl radost, byl náš desetiletý syn Filip, s Brusem si na sebe příliš zvykli a Filip jeho odjezd obrečel. Nicméně si nechal vysvětlit, že Bruce by nezůstal takovým malým hravým štěňátkem a velkých psů má ke hraní dost. Už teď se ale těší na jaro, protože v půlce března by se naší Butterfly měla narodit štěňátka a Filip bude mít zase plno malých chlupatých hraček .
 
 
 
                
                   28.11.2013 - novinky:
 
► Přidány fotky štěňátek ze spojení Alphie x Bushy Warrior ve věku 4 a půl týdne.

► Další novinkou je, že jsme před pár dny (24. 11.) absolvovali pravidelné kompletní oční vyšetření u očního specialisty MVDr. Beránka (u chovných zvířat je povinné v ročních až dvouletých intervalech) s fenami Anteia, Bona, Butterfly a psem Bushym. Všichni jsou ve všech parametrech zcela v pořádku! Máme velikou radost, zejména u feny Antei, která je geneticky PRA C. Už při posledním vyšetření, ve věku cca 4 a půl let, nám doktor Beránek skoro nevěřil, že je Anteia PRA C. Říkal, že i když onemocnění PRA může propuknout až v pozdějším věku, už by na tom očním pozadí měly být v tomto věku patrné nějaké změny a jestli Anteia bude i v pěti letech takto čistá, nemoc u ní s vysokou pravděpodobností vůbec nepropukne. Naší Anteice je už skoro 6 let (bez cca dvou měsíců) a má všechny klinické nálezy zcela v pořádku!!! 

Nemoc očí PRA se údajně projeví u 96% jedinců s genetickými předpoklady PRA C. Buď máme to veliké štěstí, a naše Anteika patří mezi ta 4% zdravých jedinců s genotypem PRA C, nebo přece jen mělo nějaký vliv to, že od doby, kdy víme, že je Anteia PRA C, tedy od jejích necelých 2 let, jí pravidelně kupujeme v lidské lékárně ty nejkvalitnější preparáty na podporu očního pozadí. Všichni nám říkali, že tím sice nemůžeme nic zkazit, ale že jen zbytečně vyhazujeme poměrně velké peníze. My jsme se s tím však nehodlali smířit, že by nám měl oslepnout pes. Anteika zůstala zdravá a s vysokou pravděpodobností zůstane i nadále. Může si bez problémů užívat i mateřství, podle MVDr. Beránka jí březost neubližuje, naopak spíš prospívá, protože při té graviditě  je vše v tom těle více prokrvené, probíhá intenzivnější metabolismus a to tomu očnímu pozadí dělá dobře. Při vhodně zvoleném tatínkovi s genotypem PRA A všechna její štěňátka budou vždy zdravá, s genotypem PRA B.

 

  

                  29.10.2013 Máme štěňátka ze spojení Alphie x Bushy Warrior! Štěňátka se narodila 26. 10. 2013 pozdě večer a částečně v noci. Vlastnímu porodu předcházela dlouhá otevírací fáze, prakticky 24 hodin. Jak se rozběhl samotný porod, šel už poměrně rychle a bez problémů.
 
Tento vrh nám přinesl několik překvapení. Jednak to, že ve vrhu byli samí kluci. Potom to, že byli opravdu "jako buci" - nejmenší vážil 468 g, největší 572 g. Za další, ani jeden z rodičů a dokonce ani nikdo z prarodičů těchto štěňátek nemá žádné bílé znaky za krkem. V tomto vrhu má bílý znak pět štěňátek ze šesti. Je pravda, že většina těch bílých znaků zmizí buď zcela (jsou to jen bílé chlupy na černé kůži), nebo se s růstem výrazně zmenší a budou odpovídat standardu (bílý znak za krkem velký max. jako půlka dlaně), ale loni ti samí rodiče dali vrh bez jakýchkoliv bílých znaků (také 6 štěňátek, 3 kluky a 3 holky).
 
Takže jedno překvapení za druhým, ale proto je právě to chovatelství tak zajímavé . Kluci rostou jako z vody, jsou to hrozní pohodáři, kteří se nechají ochotně fotit, vážit, cokoliv.
 
Aby toho o tomto prodlouženém víkendu nebylo málo, za hrdým tatínkem Bushym přijela nová nevěsta z chovatelské stanice of Freedom Love, CLARA vom Pirnikhof. Tak snad se tentokrát zadaří holčičky, protože majitelé Clary by si rádi jednu holčičku nechali doma.
 
 
 
 
 
 
 
                  27.9.2013 Přidány fotky štěňátek z vrhu B ze spojení Anteia x Bushy Warrior, některé focené ještě u nás, některé pocházejí už z nových domovů štěňátek.
 
 
 
               26.8.2013 Všechna štěňátka ze spojení Anteia x Bushy Warrior jsou již rezervovaná. Koncem října by se měl ale narodit podobný vrh, protože v těchto dnech se hárá Alphie, dcera Antei z prvního vrhu, a štěňátka by se jí měla narodit koncem října také po Bushy Warriorovi. K odběru budou tato štěňátka na konci prosince, akorát na Vánoce pod stromeček . Podrobnosti o tomto vrhu viz v levém sloupečku v sekci: "Plánovaný vrh ALPHIE+BUSHY WARRIOR". Předběžně nezávazně je možné štěňátka rezervovat již nyní e-mailem: yvrea@seznam.cz nebo tel. 737 267 184.
 
 
 
               9.8.2013 Přidali jsme aktuální fotky štěňátek ze spojení Anteia Krescencis x Bushy Warrior, viz  sekce "AKTUÁLNÍ VRH B". Miminka nám rostou do krásy .
 
   
 
                14.7.2013 Máme štěňátka ze spojení Anteia Krescencis x Bushy Warrior! Podrobnosti o tomto vrhu viz v sekci AKTUÁLNÍ VRH B. Pro zájemce je možnost  při včasné rezervaci vymyšlení vlastního jména!
 
 
 
                 5.7.2013  Všechna štěňátka ze spojení Butterfly x Brian jsou již u nových páníčků. Dlouho ale u nás smutno nebude, protože naše fena Anteia by měla mít v nebližších dnech štěňátka po našem pejskovi Bushym. 
 
 
 
                 20.6.2013  Tak už to dospělo tak daleko, že aktualizuji naše stránky při jízdě vlakem domů z práce, protože je to s tím volným časem poslední dny nějaké hodně špatné . A přitom je toho tolik nového:
     16. 6., tedy minulou neděli, jsme vyrazili na Národní výstavu psů v Klatovech s mladou fenkou Felicity (polosestrou našich aktuálních štěňátek ze stejné matky z loňského vrhu) a chovným psem Bushym (strejdou aktuálních štěňátek). Felicity získala hodnocení výborná 1 a titul CAJC. Protože dostala titul CAJC už potřetí (pokaždé od jiného rozhodčího a dokonce potřetí v řadě za sebou), stala se Junior Šampionem ČR ve věku pouhých 13 měsíců .
     Pes Bushy Warrior dostal hodnocení výborný 1 a tituly CAC, CAC ČMKU a Národní vítěz, čímž získal oprávnění být vystavován ve třídě vítězů .
     Minulý pátek se taky za štěňátky přijel podívat tatínek Brian s páníčky, tak jsme se snažili vyrobit společné rodinné foto, i když zachytit všechny pohromadě byla téměř nemožná věc. Ale alespoň nějak se to povedlo, posuďte sami . Ještě jedna krásná fenečka z tohoto spojení, se super povahou, čeká na nového páníčka!
 
 
 
 
 
                             20.5.2013  Banda malých a banda velkých .
 
 
 
 
 
                            16.5.2013  Štěňátka ze spojení Brian a Butterfly rostou jako z vody, už si začínají hrát. Dnes bylo krásné počasí, tak jsme je pustili poprvé na chvilku běhat ven a při tom jsme udělali nové fotečky. Štěňátka už mají i oficiální jména. Snažili jsme se vybírat taková jména, která se ještě u entlebuchů nevyskytují, protože ta klasická psí jména se pořád dokola opakují a potom se to na výstavách a v rodokmenu plete, musí se pořád dívat, z jaké je konkrétní jedinec chovatelské  stanice. Samozřejmě pejsek může doma slyšet na jakékoliv jiné jméno, ale oficiální výstavní a chovné jméno bude mít toto originální . Další novinkou je, že se nám rozhárala Anteia, která ještě letos na jaře nehárala (zkraje jsme si mysleli, že hárá spolu s ostatními koncem února, ale nebylo to tak). Protože štěňátka od Antei by se měla narodit až po tom, co štěňátka od Butterfly odejdou do světa, nechali jsme Bušíčkovi volnou ruku, ať si pejsci spolu hrají . Štěňátka ze spojení Anteia + Bushy Warrior by tedy měla přijít na svět někdy v polovině července, k odběru by byla na začátku září.
 
Sestřičky Amaranta a Andromeda si dávají pusinku, věk tři týdny a 3 dny:
 
  
 
 
 
                            13.5.2013  Uplynulý víkend byl opět ve znamení psí výstavy. Naše malá Felicitka a její strejda, chovný pes Bushy Warrior, byli přihlášeni na sobotu 11. 5. na Speciální výstavu švýcarských salašnických psů, konanou v Rožnově pod Radhoštěm. Petr - chovatel zůstal doma se "svými" štěňátky a také s "mým" mladým hřebcem, který už je zcela OK, ale přece jen je vhodné, aby nebyl po tom náběhu na koliku celý den bez dozoru. Vyrazili jsme tedy s mým tatínkem. Jedna cesta cca 350 km, ošklivé počasí - vytrvalý déšť, při čemž se výstava konala ve venkovních otevřených prostorách a zahraniční paní rozhodčí byla velice precizní a každého pejska posuzovala velice dlouho a důkladně a ze všech stran a čekání nebralo konce . Nicméně se vydržet útrapy vyplatilo, oba pejsci byli úspěšní. Felicity ve své třídě vyhrála a získala hodnocení výborná 1, CAJC. Bušíček byl hodnocený také jako výborný, získal druhé místo a titul res. CAC. Oba si přivezli domů medaile,  poháry a věcné ceny.
 
  
                           6.5.2013  Včera Felicitka vyrazila na svojí druhou výstavu v životě, a to na Mezinárodní výstavu psů v Praze a přivezla si titul výborná 1, CAJC a medailičku . Jela jsem jen já, protože Petr musel zůstat doma hlídat koníka, který měl z bujné jarní trávy náběh na koliku a nemohl zůstat bez dozoru a případného okamžitého zásahu. Vytáhla jsem "na výlet" alespoň tatínka. Felicitka se panu rozhodčímu líbila, dostala moc hezký posudek, i koník je v pořádku, tak jsme moc spokojení. Štěňátka - polobratři a polosestry Felicitky - hezky prospívají, rostou jako z vody, už koukají na očička a někteří se už snaží i přelézat bedýnku. Dnes jim jsou přesně dva týdny .
 
 
   
 
 
 
                         22.4.2013  večer - tak zase pro změnu jedna smutná zpráva. Dnes večer jsem našla jedno štěňátko mrtvé. Zřejmě ho máma nějakou něšťastnou náhodou zalehla. Moc nás to mrzí, nikdy se nám nic takového u předešlých osmi vrhů nestalo .
 
 
 
                          22.4.2013  máme štěňátka ze spojení Butterfly a Brian! Štěňátka se narodila v noci z 21.4. na 22.4. (prý fena rodí přibližně v takovou hodinu, kdy byla nakryta - není to pravda ). Štěňátek je celkem 8, z toho je 6 kluků a 2 holčičky. Všechna štěňátka jsou velmi vitální se silným sacím reflexem, maminka se o ně vzorně stará. Samotný porod byl fyziologický a snadný, ale Butterfly nás dlouho napínala - dobré tři dny před tím to bylo jako že už jó, pak zase né. Vlastní porod  šel jako po másle, snadno a rychle, akorát ty přípravy na něj byly nějaké nekonečné . Podrobnosti o rodičích a fotky vlastních štěňátek viz sekce  AKTUÁLNÍ VRH. Zájemci o štěňátka z našeho zemědělského statečku nás můžou kontaktovat e-mailem na adrese: yvrea@seznam.cz nebo telefonem na číslo 737 267 184.
 
 
 
 
                             17.4.2013  dozvěděli jsme se další super zprávu, že pejsek  Bad Boy from Yvrea horse farm, bratr našeho Bushyho a nastávající maminky Butterfly, složil v rámci sportovní kynologie zkoušku ZM a jako druhý entlebuch v ČR splnil podmínky pro účast ve třídě pracovní na národních výstavách. Veliká gratulace!!!
 
 
 
                             15.4.2013 co se týče výstav, dnes jsme se dozvěděli super novinku, že fenečka Aisha from Yvrea horse farm, dcera Antei a sestra Alphie, získala na Národní výstavě v Ostravě všechny myslitelné tituly: výborný 1, CAC, CAC ČMKU, Národní vítěz, BOB (vítěz plemene). Veliká gratulace!!!
 
 
 
                           31.3.2013 tak jsme zase jednou vyrazili na výstavu, a to na mezinárodní výstavu do Českých Budějovic, s Felicitkou a Bushym.
 
U Bushyho jsme si řekli, že se mu to tentokrát pokusíme nepokazit, ale opět v duchu tradice jsme mu pokazili, co se dalo . Jak byla veterinární přejímka hned u brány, tak jsme si pak zapomněli vyzvednout v kanceláři ty desky s čísly, tak jsem pro ně dodatečně běžela a Petr držel oba psy. Mezitím ale už výstava  začala a entlebuši šli na řadu nezvykle brzy. Petr s Bushym měl už jít do kruhu, ale neměl u sebe ty desky a držel ještě Felicitku. Tak si řekl, že nepůjde, ale nakonec ho pustili bez desek a Felicitku drželi nějací úplně cizí lidi, se kterými se narychlo domluvil u kruhu. Já jsem ani moc nespěchala s těma deskama, myslela jsem, že před entlebuchama půjdou ještě appenzelové, jako vždycky, a času je dost, a najednou koukám, že Petr s Bushym už běhají v kruhu. Tak jsme tam v průběhu předvádění narychlo dolepili tu cedulku s číslem, ale už jsme obyčejné vodítko neměnili za výstavní, které jsem měla bohužel u sebe já. Celé to předvedení bylo hrozně ve stresu a tak nějak nestálo za nic. Ale i tak jsme měli velkou radost, protože vyhrál  Bushyho rodný brácha Bad Boy, který porazil těžkou konkurenci z Rakouska a získal tituly CAC a CAC ČMKU. Potom o titul CACIB porazil i světového vítěze a další psy, výstavně zkušené a ověšené tituly. Tak máme velikou radost i za něj a hrozně moc mu gratulujeme!!!
Bushy byl hodnocený také jako výborný a skončil na třetím místě. 
 
Pro Felicitku to byla první výstava v životě. Felicity šla na řadu až po Bušíkovi, byla hodnocená ve třídě mladých jako výborná, skončila na druhém místě za o tři měsíce starší fenkou, která byla výstavně daleko zkušenější (byla to u té fenky už čtvrtá výstava). I když to předvedení u Felicitky nebylo tak "profi" jako u soupeřky, Felicitka ostudu neudělala, ukázala zoubky a celkem přijatelně to odběhala. Takže na první výstavu v 11 - ti měsících věku super .
 
 
 
                         15.3.2013 čas běží a průběžně chodí zprávičky a fotky od našich loňských štěňátek. Jsme moc rádi, že v naprosté většině (troufnu si napsat ve všech případech, protože nepřišla  žádná "stížnost") jsou noví majitele se štěňátky spokojení, speciálně si chválí povahu štěňátek. Máme velikou radost a protože jsem už upravila naše stránky tak, aby bylo možné opět přidávat fotky, byly nově přidány fotky štěňátek, které se mezitím nahromadily. Fotky z nových domovů jsou vždy za fotkami konkrétního štěňátka u konkrétního vrhu, vše je v sekci "Starší vrhy". Byly přidány fotky Asira, Arthura, Arnyho, Annie a Agi z vrhu A Tres Color Amicus, dále z vrhů from Yvrea horse farm: Eddyho, Egona, Elfie, Edith, Emily, Filipa, Funny Princess, Felicity, Granda, Gastona, Gilberta, Gerdy. Moc děkujeme majitelům našich odchovů za zaslané fotky a informace a budeme se těšit na případné další zprávičky a fotečky .
 
 
 
                             3.3.2013 proběhlo krytí fenky Elinka Essi z chovatelské stanice Sweape  naším pejskem Bushy Warrior. Zároveň jsme se dozvěděli cca 2 dny před tím, že se fence Kithaře Ballyhara´s z chovatelské stanice Ráj na Vysočině, kterou náš Bushy kryl na přelomu roků 2012 a 2013, narodilo 7 krásných štěňátek, 3 kluci a 4 holčičky. Mamince Kithaře, která je prvorodička, moc gratulujeme, a budoucí mamince Elince, která je naopak už starší zasloužilá chovná fena, držíme palce k jejímu pravděpodobně poslednímu vrhu.
 
Na fotce plemeník Bushy Warrior "v akci" s fenkou Kithara Ballyhara´s
 
  
 
  
 
                          1.3.2013 byla aktualizována sekce "O nás", zejména tam byly doplněny novinky - jednak ohledně našeho chovu psů,  jednak celkově ohledně chovu entlebuchů v ČR.
 
 
 
                                    25.2.2013   tak už se to u nás rozháralo v celé parádě! Loni se háraly fenky Alphie, Butterfly a Anteia víceméně najednou a Bonečka cca 2 měsíce po nich. Tentokrát to holky vzaly kompletně, přidala se i Bonečka do party a do toho se zapojila i malá Felicitka, která se hárá poprvé v životě . Bushyho jsme si vzali vedle do ložnice, Petr si dal matrace na zem a spí s ním, aby mu nebylo líto, že se ve vedlejším pokoji dějí takové věci a on nic. Náhodou je Bušíček pohodář, normálně se v pohodě vyspíme, žádné zoufalé vytí se nekoná. Bušík i normálně žere. To před lety musel můj tatínek, který bydlí s námi, svého jezevčíka nechat vykastrovat, protože když se háraly naše feny, nikdo se nevyspal v širokém okruhu, jezevčík celé dny nežral, jenom celé dny a noci provyl, celý se klepajíc. Nepomohlo žádné utěšování, neviděl, neslyšel. Bušíček je v tomto úžasný pejsek, a to ho ještě chudáka používáme k tomu, že ho vezmeme na vodítku mezi ty háravé feny a požádáme ho, aby nám ukázal, která ta fenka je už v těch nejsprávnějších dnech a máme s ní vyrazit za ženichem. Bušíček se z toho nijak nezblázní, že ho použijeme na testování a pak si skočit nemůže. Ochotně nám to ukáže a bere v klidu fakt, že ho nenecháme učinit další kroky. Jinak jako plemeník je Bushy super a snaživý, kryje s velkou chutí. Jak je používaný jako testovač, obvykle neskočí, pokud fena není v těch správných dnech. Zato pokud je v těch správných dnech, je mu jedno, jestli je ráno, večer nebo půlnoc, spolehlivě nakryje. Loni jako začátečník měl dvě feny najednou (Anteiu a Elfí), letos začátkem roku za ním přijela nevěsta typově úplně jiná (Anté i Elfí jsou vyšší feny, tato byla hodně nízká). Bushy na ni musel skočit snad stokrát, než se mu povedlo trefit. Když přijeli podruhé, už si to pamatoval a spojení se uskutečnilo ještě mezi vraty během sekund, hned při druhém naskočení byli spojení. A když přijeli úplně poprvé, Bushy nevěstu pečlivě očichal, pomlaskal a zřejmě si řekl, že ještě nejsou ty optimální dny. Jen si spolu hráli . Nevěsta pak byla zjištěna březí a prý už je jako kulička, tak asi štěňátek bude hodně. V nejbližších dnech by měla za Bušíkem přijet další nevěsta, zkušená Elinka Essi z chovatelské stanice Sweape, tak bude mít Bushy zábavu. Opravdu jsme si povahově lepšího psa - kluka nemohli přát.
 
A kteréže fenky budou mít u nás na jaře štěňátka? Protože nechceme nakrývat všechny fenky - chceme teď na jaře mít maximálně dva vrhy, udělali jsme to vylučovací metodou. Bonečka měla loni štěňátka jako poslední a měla nejpočetnější vrh, tak jsme ji vyloučili jako první. Další jsme vyloučili Alphii, protože bychom s ní rádi vyrazili někam do zahraničí pro novou krev a teď na to zrovna není moc času. Snad bude toho času na podzim více. Takže když nepočítám miminko Felicitku, na jaro nám zbyly feny Butterfly a Anteia. Podrobnosti o plánovaných vrzích viz v sekcích "Aktuální vrh A" a "Aktuální vrh B".   
 
 
 
                                   12.2.2013   už máme jačíčka!  Půlroční jalovička jaka tibetského je zatím v delší dobu nepoužívaném boxe po koních, ale až si tu zvykne, bude si trajdat volně venku. Už se za těch cca 14 dní, co ji máme, krásně ochočila, papá z ruky, nechá se pohladit i chytit za ohlávku. V Čechách to těch pár chovatelů jaků pojalo zpravidla jako chov zvířat s mimořádně kvalitním dietním masem, ale my chceme jaky především na údržbu pozemků a jako mazlíky. I ovečky, které chováme, jsou hobby plemen, protože to Petr není schopen zabíjet na maso. Ovečky jsou u nás vymazlené až rozmazlené. Jalovička je od původního chovatele zvyklá na ovce i na psy, obojí tam volně běhalo v jačím výběhu, tak snad nebude problém.
Jinak už máme rozmyšlené, které fenky budeme teď na jaře nakrývat a kým, tak jakmile ještě trochu předělám strukturu stránek, dám sem sekce aktuální vrhy. Jarní vrhy budou dva a fenečky se už pomalu chystají hárat.
 
 
 
 
 
                                   23.1.2013   tak jsem se konečně po delší době na chvilku dostala k internetu a k aktualizaci našich stránek. Průběžně chodí fotky našich odchovaných štěňátek, ale protože jsou tyto stránky už zaplněny téměř ze 100%, přidávání fotek do příslušných sekcí je stále problematičtější. Naše stránky čeká veliká rekonstrukce - spíš totální předělání. Zatím se pokusím napsat alespoň několik nejžhavějších aktualit.
 
Nového je toho u nás strašně moc. Na podzim se především doháněly resty, na které kvůli štěňátkům nebyl čas. Začalo se s obsedáním našeho mladého hřebce Apollona, kterému byly na jaře 3 roky, ale dostal ještě odklad a užíval si celé léto prodloužené dětství. Koupili se nové ovečky plemene skudde a proběhly přípravy na příjezd mláďat jaka tibetského. Jaci by měli být zpestřením naší farmičky a dovypásat pozemky s horším porostem, který nechtějí koně ani ovce. Z koupě loňského býčka nakonec sešlo, jalovička by měla dorazit v nejbližších dnech. Do budoucna by tu mělo běhat celé stádečko těchto zajímavých zvířat.
 
Co se týče novinek u pejsků, měli jsme tu na dva a půl týdne na hlídání půlroční fenečku z jarního vrhu Funny Princess, protože její páníčkové odletěli na dovolenou. Za naším pejskem Bushym přijela na přelomu roku nevěsta Kithara z chovatelské stanice Ráj na Vysočině, tak jsme napjatí, jak dopadne ultrazvuk, protože to je nezkušená prvnička. Další nevěsta se prý za Bušíčkem chystá.
 
Největší novinkou je asi to, že u nás zůstala Felicity z loňského vrhu F, i když to naprosto nebylo v plánu. Felicity je neteří našeho plemenného psa Bushyho, tak není rozumné si nechávat do chovu zrovna ji (nikdy ji nebude moci krýt náš pes), navíc máme už chovných fen tolik, že nebudeme ani nakrývat všechny (teď na jaře 2013 plánujeme jen dva vrhy). Ale byla to srdcovka a v době kontroly vrhů poradcem chovu v 7. týdnech věku štěňátek jediné neudané štěně. Felicity byla 3x vážně rezervovaná, 3x to nějak nevyšlo a navíc se při kontrole vrhů poradci chovu velmi líbila, tak jsme si řekli, že osud asi chce, aby zůstala u nás. Řekli jsme si, že už je jedno, jestli je ve smečce 5 nebo 6 pejsků. Ó jak velmi jsme se mýlili!   Zvlášť když těch pět pejsků už má rozum a ten šestý je v pubertě.  Ale už to nejde vzít zpátky, už jsme si na sebe navzájem příliš zvykli. Ona má Felicitka takové nějaké zvláštní charisma, to se prostě nedá. No posuďte sami...
   
 
 
 
                                   26.9.2012   všechna štěňátka ze spojení Bona + Asterix jsou už u nových páníčků. Začínají chodit informace o štěňátkách a fotky štěňátek z nových domovů, fotky budou přidávány vždy k tomu danému štěňátku v sekci AKTUÁLNÍ VRH Bona+Asterix. Včera přidány fotky Annie.
 
 
                                   22.9.2012   tak jsme zase jednou vyrazili na výstavu. V podstatě jsme tam jeli z povinnosti, protože nové vedení klubu rozhodlo, že si musí naše starší feny Anteia a Bona dodělat klubovou výstavu, která v době jejich uchovnění (v roce 2009) nebyla povinná a bývalé vedení klubu to u už uchovněných zvířat nepožadovalo dodělávat zpětně. Jeli jsme strašně neradi, jednak máme teď při podzimu doma hodně práce, jednak jsou obě feny už starší, po štěňatech, z toho Bonečka úplně čerstvě (a měla jich 8 prcků!), navíc Bona začala mohutně přelínávat. Žádné pěkné hodnocení jsme nečekali, na výstavu jsme feny vůbec nijak nepřipravovali a netrénovali, prostě jsme tam jeli jen na účast a že to nějak odchodíme - jakkoliv. Výsledek: Anteia výborná, 2. místo, titul res.CAC, Bonečka výborná, 3. místo. Tak jsme domů přijeli s medailí a dvěma pohárkama a jsme moc spokojení. Naše psí holky byly ZLATÉ, jak při vlastním předvádění, tak při několikahodinovém čekání (asi 6 hodin, jestli dobře počítám). Protože jsme s sebou neměli nikoho, kdo by fotil, dovolím si použít nějaké fotky z veřejně přístupných alb na internetu od jiných účastníků výstavy. A děkuji jim moc, že fotili .
 
    
 
                                   29.8.2012   přidáno video všech Boneččiných štěňátek ve věku 6 týdnů, které natočili majitelé tatínka Asterixe při své návštěvě, viz sekce: "AKTUÁLNÍ VRH Bona+Asterix" - úplně dole. Pejsek Arny už má nové páníčky, volní jsou ještě kluci Argo a Asir.
 
 
 
                                   27.8.2012   přidané nové fotky Boneččiných štěňátek ve věku 7 týdnů, také společné fotky ve věku 5 týdnů, viz sekce: "AKTUÁLNÍ VRH Bona+Asterix".
Ještě tři pěkní standardní kluci, Argo, Asir a Arny, čekají na nové páníčky!
 
 
                                   3.8.2012   po velikém boji se podařilo nakonec nahrát fotky Boneččiných štěňátek ve věku 3,5 týdne, viz sekce: "AKTUÁLNÍ VRH Bona+Asterix".  

 

                                    7.7.2012   máme štěňátka od Bonečky!!! Narodila se 7.7. (nádherné datum, snad jim přinese štěstí), je jich celkem 8, z toho 6 kluků a 2 holčičky. Všechna štěňátka jsou silná a vitální, porodní váhy od 381g do 461g. 

Podrobnosti viz sekce: "AKTUÁLNÍ VRH Bona+Asterix", přijímáme rezervace na štěňátka z tohoto spojení.  

 

    
                            25. 6. 2012  je dokončeno nahrávání posledních fotek štěňátek. Tentokrát to dalo fušku, štěňátek bylo hodně, tak nebylo možné je vyfotit během jednoho dne a fotili se průběžně, jak byla chvilka času nebo těsně předtím, než odjížděli. Fotili jsme je ve věku kolem osmého týdne, zhruba od 7,5 do 8,5 týdne. Každé štěňátko má 4 fotky, zařazené do příslušných vrhů E, F, G. Akorát mi naskočil na stránkách červený ukazatel, že jsou stránky zaplněné z 95% .
 
 
                     21. 6. 2012  všechna štěňátka z jarních vrhů se rozcházejí ke svým novým páníčkům. Dlouho nám ale smutno nebude, protože naše  čtvrtá fenka Bona je prokazatelně březí a štěňátka by se jí měla narodit kolem 10. 7. 2012. Takže nás čekají 2 - 3 týdny odpočinku a potom ještě jeden vrh mininek. To už bude ale úúúplně v pohodě, taková rekreačka. Smutno bude až po tom, co se i tato mimča rozutíkají do světa. Podrobnosti viz sekce: "AKTUÁLNÍ VRH Bona+Asterix", přijímáme předběžné rezervace na štěňátka z tohoto spojení.
 
  
                   16. 6. 2012  Dnes jsme absolvovali kontrolu vrhů E,F,G poradcem chovu. Po volbách na podzim loňského roku máme nové vedení klubu, tím pádem i nového poradce. Byli jsme zvědaví na jeho hodnocení. S panem poradcem přijela i hlavní poradkyně chovu švýcarských salašnických psů, taková velká vizita . Vše dopadlo výborně, štěňátka se líbila, všechna dostala pěkné hodnocení. Také bylo řečeno, že je vidět, že se štěňátkům věnujeme, že s nimi jsme - podle toho, že je bez váhání od sebe rozeznáme, aniž bychom používali nějaké rozlišovací obojky. To ostatně obdivoval už i veterinář týden před tím, když je u nás očkoval a čipoval. A to jich máme patnáct!!!
 
 
 
 
 
                   26. 4. 2012  Máme štěňátka od Butterfly a od Anteiky!!! Fenky se rozhodly rodit najednou, v noci z 25. na 26. 4. I jinak se fenky doplňují, protože Butty má jednoho kluka a pak samé holky a Anteika zase jednu holku a pak samé kluky. Anteia navíc vyrobila podobný vrh, ze kterého pochází sama (jedna fenka se čtyřmi bráchy, a i ta dcera je jí hrozně podobná). Takže máme celkem 9 nových kousků, všechna štěňátka se mají čile k světu a maminky se vzorně starají. Tak to máme za sebou, několik probdělých nocí, ale jsme moc spokojení. Všechny tři porody byly spontánní, fyziologické, bez komplikací, všechny tři fenky jsou dobré mámy - i ty mladé, nezkušené. Všechny fenky mají dostatek mléka, takže nemusíme dokrmovat, všechna štěňátka jsou vitální a umí se o sebe postarat sama, takže je nemusíme hlídat, jen občas orientačně zvážit. Tak to vypadá, že to teď bude chvíli celkem bez práce. Horší to bude za cca 3 týdny, až se nám to všechno rozeběhne po bytě. Všechny pejsky máme přímo v bytě, každá fenka má svůj koutek s pelíškem, kde má soukromí. Chceme využít toho, že se loni rekonstrukce nedodělala, většina věcí a nábytku je stále vystěhovaná v garáži a ve stáji, takže to je pořád vlastně takový holobyt, kde štěňátka nemají moc co zničit. Místy jsou skladované věci, které se oddělí ohrádkou. Štěňátkům se budeme maximálně věnovat, budou vyrůstat mezi lidmi, dětmi, dospělými psy. Kvalitní socializace od nejútlejšího věku je u entlebušků velmi důležitá věc. Více v sekci "Vrh F" a "Vrh G".
 
 
 
                   23. 4. 2012   Máme štěňátka od Alphie, 6 krásných, vitálních štěňátek, 3 kluky a 3 holčičky!!! Více v sekci "Vrh E".
 
 
 
 
                1. 4. 2012   Veliká gratulace bratrovi našeho Bushyho a Butterfly, pejskovi Bad Boy, ke skvělým výsledkům na mezinárodní výstavě psů v Českých Budějovicích! 
 
 
    
 
 
             28. 2. 2012   Po vzoru některých zahraničních stránek jsme vytvořili statistiku dědičnosti dysplazie kyčlí u našich psů a našich odchovů, viz nová sekce "Dědičnost dysplazie kyčlí DKK - statistika"
  
 

                    24. 2. 2012   Máme nakryto, budeme mít štěňátka! Ale bylo to docela vyčerpávající. Nejprve se spojil náš Bušík s Elfí, a to v noci z 19. na 20. 2., mezi půlnocí a 1. hodinou. Normálně spíme a najednou slyšíme vytí. Koukáme, co se děje, a ti dva jsou spojení. Tak je přidržíme, protože jsou oba ještě nezkušení. Bušík byl v pokoji spolu s Elfí a Anteiou, aby si sám určil začátek plodných dnů, ale nečekali jsme, že to bude o půlnoci .  Potom jsme ho radši oddělili. Ráno jsme Bušíka použili jako zkoušeče, jak je na tom jeho sestra Butterfly. Bušík nám tvrdil, že bychom měli jet už teď, i když jsme počítali s cestou za ženichem až někdy koncem týdne. Zkušený Obelix potvrdil, že se Bušík nemýlil a doba je u Butterfly ta správná. Zpátky jsme jeli na otočku, abychom se ráno postarali o zvířata, za volantem jsme se střídali. Ráno jsme zkusili pustit Bušíka pro změnu s Anteiou, a šel hned na věc, bez váhání a technicky dokonale. Tak se Bušíček jako plemeník osvědčil. Kryl každý den, střídavě Elfí a Anteiu a ještě nám ve středu ráno řekl, že máme jet s Butterfly pro jistotu znova. Obelix Butterfly ochotně překryl, tak jestli se vše zadařilo, bude u nás jaro ve znamení štěňátek. Alespoň člověk nebude muset řešit, co s dovolenou . Už se na štěňátka moc těšíme, čekali jsme je už v zimě od Elfí, a bylo to bez nich takové chudé. Teď bude pro změnu dětí jako smetí - už jsme moc zvědaví, jací budou .

   
 
 
 

              12. 2. 2012   Pohodová zimní procházka s naší pětihlavou smečkou a ještě jedním entlebuškem (sestrou naší Antei) 

 
 
 

              9. 2. 2012   Plánujeme štěňátka ze spojení Alphie + Bushy Warrior (viz sekce KRYCÍ PES). Alphie hárá v těchto dnech, štěňátka by se měla narodit cca v polovině dubna 2012, k odběru by byla cca v polovině června, možno i před prázdninami. Z našich zkušeností je to ideální doba, je teplo, lidé mají dovolené a hlavně děti mají prázdniny a štěňátkům se mohou dobře věnovat. Přijímáme předběžné rezervace, nejlépe e-maliem: Yvrea@seznam.cz

  
 
 
 
              21. 11. 2011  Dlouho už jsem sem nedala žádnou fotku, tak alespoň nějakou obyčejnou, ze všedního dne .
 
 
 
 
   
 
             20. 11. 2011  Absolvovali jsme komplexní oční vyšetření u MVDr. Beránka se zbytkem smečky, tedy s fenami Anteiou a Bonou. Nově se letos vyšetřovala i gonyodysplazie. Obě fenky jsou ve všech 16 parametrech 100% v pořádku, což nás moc těší. O to více, že naše Anteia je geneticky PRA C, brzy oslaví 4. narozeniny a stále je čistá, bez sebemenších změn na sítnici. Nevím, jestli to je tím, že jí podáváme dlouhodobě a pravidelně přípravky na podporu oční sítnice (Ocuvite Lutein, Beta - karoten), nebo jestli má to obrovské štěstí, že patří do 4% menšiny (geneticky PRA C podle MVDr. Beránka znamená slepnutí u cca 96% jedinců s PRA C). Každopádně s podáváním přípravků budeme pokračovat dále, přestože se jedná o velmi drahé podpůrné léky z lidské lékárny a nikdo z veterinářů nezaručí, že opravdu u psa fungují. Všichni nám říkají akorát, že tím nemůžeme nic zkazit . MVDr. Beránek nám řekl, že první změny na sítnici (detekovatelné optickými přístroji) se objevují mezi 3. - 5. rokem života a pokud se v této době neobjeví, už se prakticky s jistotou dá očekávat, že pes klinické projevy PRA mít nebude. Takže podáváme přípravky a modlíme se, protože přestože máme pejsků pět, záleží nám velmi na každém jednom z nich. Je to jako byste měli pět dětí, máte rádi všechny stejně a záleží vám na nich bez ohledu na to, jestli je dítě jedno, dvě nebo pět (či ještě více ). Každopádně nejlepší je prevence, už bychom si nikdy nekupili štěně, kde bychom neměli jistotu, že alespoň jeden z rodičů je geneticky PRA A. Naší Anteiu samozřejmě kryjeme výhradně geneticky čistými psy s PRA A, takže 100% jejich štěňátek je vždy zdravých. Aktuálně tedy máme u očního specialisty vyšetřeno všech 5 našich pejsků, všichni jsou ve všech ohledech 100% v pořádku. Geneticky jsou Bona, Bushy a Butterfly PRA A, Alphie PRA B, Anteia PRA C, a k tomu přihlížíme v chovu, aby se rodila samá zdravá štěňátka .
 
 
 
                6. 11. 2011  Dostali jsme zprávu, že Bušíkův bráška Bad Boy dostal na Mezinárodní výstavě v Praze hodnocení V1.Gratulujeme .Dále jsme se dozvěděli, že v jednom útulku se ocitlo 4 - měsíční štěňátko appenzelského salašnického psa, dokonce s PP, pro zájemce je kontakt zde:  Psí Útulek Bouchalka,Na Bouchalce 398,273 43 Buštěhrad, tel.:+420-312-250 508, mobil.:+420-603 52 30 70, http://www.psiutulekbouchalka.eu/ Je v sekci psi k adopci-štěňata.
 
 
   
 
               2. 11. 2011  Založili jsme novou sekci "KRYCÍ PES", kde jsou veškeré informace o našem Bušíčkovi (oficiálním jménem Bushy Warrior).
 
   
 
            27. 10. 2011  Jsou to přesně 4 měsíce od poslední aktualizace našich stránek. Hlavní novinkou mělo být předělání stránek do nové, vyšší verze, ale na celkovou změnu stránek se stále nenašlo dost času. Novinek už mezitím přibylo tolik, že jsem se rozhodla tu uvést alespoň ty nejdůležitější:
 
22. 10. 2011 Absolvovali jsme bonitaci (chovný svod) s našimi třemi mladými pejsky, respektive s jedním pejskem Bušíkem a dvěma fenkami, Elfí a Butty. Všichni tři byli velice dobře hodnoceni a uchovněni .
17. 10. 2011   Absolvovali jsme komplexní oční vyšetření se všemi našimi mladými pejsky u MVDr. Beránka, kde se hodnotilo 16 různých parametrů včetně goniodysplazie (od letoška nově). Všichni tři mají všechny testy OK, včetně té goniodysplazie .
1. 10. 2011 Absolvovali jsme s Bušíkem a Batynkou klubovou výstavu v Zárybničné Lhotě u Tábora a tam jsme dostali celkově poprvé hodnocení "velmi dobrý" , a to u fenky Butty. Butty má vůbec s klubovými výstavami smůlu, na jaře byla přihlášená do Rožnova, ale nakonec se neúčastnila z organizačních důvodů (nemohl jet druhý vodič a já jsem dala přednost Elfí, která tam tehdy vyhrála skoro všechno, co mohla). Kromě klubovek byla Butty úspěšná, když se proti sobě postavily obě naše mladé feny ve stejné kategorii na Národní výstavě v Klatovech, obě skončily výborné, a Butty se umístila před Elfí, tedy podle hodnocení z klubovek velmi dobrá fenka porazila nejlepší mladou fenku .
28.8. 2011 Konala se mezinárodní výstava v Mladé Boleslavi, které se účastnilo celkem 7 entlebuchů, z toho jeden pejsek z našeho chovu, Andrew from Yvrea horse farm (Endy). Endy vyhrál celou výstavu a získal všechny myslitelné tituly: výborný 1, CAC, CACIB, CAC ČMKU, BOB .
Pejsek Endy také absolvoval vyšetření DLK a DKK s výsledky DLK 0/0 a DKK 0/2. Zase další pes, u kterého odpovídá DKK hodnotám u jeho rodičů, protože matka Anteia měla DKK 0/0 a tatínek Argus DKK 1/2. Začnu si asi vést na stránkách statistiku, protože přestože na DKK má vliv více faktorů, zatím nám to (porovnání DKK rodičů a potomků)neuvěřitelně sedí u všech devíti dosud testovaných pejsků, buď našich, nebo námi odchovaných.
 
Nejdůležitější novinka pro nás a naše pejsky je asi ta, že po divokém létě, kdy u nás v domě probíhala rekonstrukce a pejskové museli být dočasně v azylu ve stáji a z takové malé vyhlídky smutně sledovali, jak jim cizí pánové boří domeček, tak už máme pejsky zase v bytě a celá rodina může být pohromadě. Rekonstrukce sice nedopadla podle našich představ, stavební firma vše rozvrtala a nic nedodělala, ale pomaloučku a postupně se to snažíme dodělávat sami a pejsky už nestresovat tím, že bychom sem zvali jinou firmu a vše se opakovalo. Protože přestože je pejsků pět, jsou členové rodiny v tom nejpravějším slova smyslu. Spinkají s námi v ložnici (občas tedy i v posteli, i když to já osobně nevidím ráda), přestože u nás mají k dispozici velký nebytový prostor, dvůr atd. Mají přístup do všech částí bytu, při hárání se akorát rozdělí do dvou sekcí a venku běhají odděleně. Sice není občas pro samého pejska kam šlápnout, ale je to velmi milé a vztah zejména mezi pejsky a Petrem (který je s nimi celý den doma) je velice silný.
 
 
 
            27. 6. 2011  Včera jsme absolvovali kontrolu vrhu poradcem chovu, všechna štěňátka z vrhu D jsou standardní bez výhrad, tak máme velikou radost . Další super zpráva je, že fenka Aisha, sestra naší Alphie z vrhu A, absolvovala mezinárodní výstavu psů Intercanis v Brně a výsledné honocení je výborná 1, CAC, res. CACIB. Tak moc gratulujeme a přejeme hodně dalších úspěchů .
 
 
     
           17. 6. 2011  Dozvěděli jsme se super zprávu, že pejsek Bad Boy, syn naší Bony a bratr Bušíka a Batynky, absolvoval rentgeny kloubů s nejlepším možným výsledkem DLK 0/0 a DKK 0/0 !!! Máme velikou radost! Zatím v ČR nebyl uchovněn žádný entlebuch - pes s takovýmto výsledkem, tak pokud Bad Boy (Bady) na podzim úspěšně projde bonitací, mohl by být historicky prvním entlebuším plemeníkem s nulovýma kyčlema v ČR. Náš Bušíček tomu unikl o vlásek, když má jednu kyčel 0 a druhou něco mezi 0 a 1, lokty nulové. Sestra obou - Batynka - má také DLK 0/0 i DKK 0/0, tak si sourozenci nemusí závidět 
 
 
           5. 6. 2011  Zůčastnili jsme se se všemi mladými pejsky Národní výstavy psů v Klatovech. Bylo to velice hektické až infarktové, protože jsme byli dva vodiči na tři pejsky, takže bylo potřeba stále přebíhat, měnit čísla.....do toho to šílené vedro.....Ale vyplatilo se to. Všichni pejsci se chovali výborně, přestože pro Bušíka a Batynku to byla první výstava v životě, pro Elfí druhá. Dopadlo to také výborně, všichni tři skončili s hodnocením "výborný" . Bušíček získal hodnocení výborný 1, CAJC, Batynka výborná 2, Elfí výborná 3. Tak jsme moc spokojení, jsou to všechno zlatíčka s výbornou povahou a zvládli to jako už tradičně prakticky bez jakéhokoliv tréninku.
 
  
     
  
 
         26. 5. 2011  Absolvolali jsme rentgeny loktů a kyčlí s našimi mladými pejsky, sourozenci Bušíkem (Bushy Warrior) a Batynkou (Butterfly). Výsledky jsou skvělé a máme velikou radost, že se dysplazie neobjevila u žádného našeho pejska, ani v lehké formě ne. Všechny rentgeny kloubů jsou buď zcela čisté (0) nebo maximálně hraniční (1).
 
Konkrétní výsledky:
Butterfly: DLK 0/0, DKK 0/0
Bushy Warrior DLK 0/0, DKK 1/0
 
Přičemž Bušík má tu jednu kyčli zcela čistou a druhou na rozhraní mezi  0 a 1. Úhel odpovídá hodnocení i pro nulu a index patří do té lepší poloviny jedniček. Pokud by se Bušík hodnotil v Rakousku, kde jedničky označují B a rozdělují je na lepší jedničky (B1 - přechodný typ) a horší jedničky (B2 - hraniční typ), tak by byl B1 stejně jako jeho otec, rakouský Yeti. A pokud by se hodnotil v zemi původu entlebuchů, Švýcarsku, tam kategorii B1 spojují s kategoriemi odpovídajícími nule (A1, A2) do jedné velké kategorie FREI (= čisté kyčle) a dále to nerozlišují. Takže  náš Bušíček je podle zahraničního hodnocení také zcela čistý - FREI .
 
Zajímavé je porovnání výsledků našich entlebuchů s jejich rodiči:
Yvrea - rodiče 0/0 a 0/1, ona sama levou kyčel 0 a pravou na rozhraní mezi 0 a 1, nakonec dostala s odřenýma ušima hodnocení 0/0
Anteia - oba rodiče 0/0 a ona sama suverénně 0/0
Bona Dea - oba rodiče 0/0 a ona sama suverénně 0/0
Alphie - rodiče 0/0 a 1/2 a ona sama 0/1
Sourozenci Bushy a Butty - rodiče 0/0 a B1 a jeden z nich má 0/0 a druhý B1.
Odpovídá to úplně neskutečně 
 
 
 
         7. 5. 2011  Tak jsme zase jednou vyrazili na výstavu. Respektive jsme skoro nevyrazili, protože výstava se konala den po odkládaném porodu naší Bonečky a nám se po několika probdělých nocích nechtělo jet na Moravu  na místo vzdálené cca 360 km, kde se konala speciální výstava pro švýcarské salašnické psy. Byli jsme už delší dobu přihlášení s mladými fenkami Alphií a Butterfly, měla to být jejich první výstava v životě, ale  jaksi nebyl čas ani energie s nimi pečlivě a pravidelně trénovat. Petr prohlásil, že nikam nejede, ale mně to nedalo, protože Alphie (Elfí) se tam měla setkat se svými dvěma sourozenci, kteří žijí na Moravě. Tak jsme vyrazili s Elfí sami, jen s mým tatínkem, který brzy oslaví 74. narozeniny, v roli takové psychické opory. Jeli jsme absolutně bez ambicí, respektive s ambicemi udělat co nejmenší ostudu, protože Elfí je členem pětihlavé hlídací smečky na našich šesti hektarech a nikdy takhle mezi cizími psy a lidmi nebyla. Navíc konkurence byla velice silná, celkem bylo přihlášeno 22 entlebuchů (bez naší Butty 21). Nejpočetněji byla zastoupená naše třída - třída mladých fen (8 fenek, bez Butty 7), druhá nejvíce zastoupená byla třída mladých psů (3 pejsci), počet soutěžících v ostatních třídách byl pouze 1 nebo 2. Navíc mezi mladými fenkami byly 3 dcery světového vítěze, další fenka  měla oba rodiče interšampiony.....
 
Když se začalo předvádět, upozornil mě pan rozhodčí, že mám vodit u levé nohy (to něco málo, co jsme trénovali, jsme trénovali u pravé), takže Elfí musela všechno předvádět u levé nohy, u které nikdy v životě nešla. Strašně se ale soustředila a snažila, nenechala se rozhodit cizími psy ani lidmi a nakonec jsme to "dali"! A nejenže jsme to dali, my jsme dokonce vyhráli třídu mladých fen a získali titul CAJC! 
 
Druhou nejpočetněji obsazenou třídu mladých psů vyhrál Elfí bratr Endy (Andrew from Yvrea horse farm), přičemž porazil dva konkurenty, syna rodičů interšampionů a syna světového vítěze. Elfí pak proti němu nastupovala o titul nejlepší mladý a protože byla držitelkou CAJC, stala se tak vítězkou i v této kategorii a získala titul NEJLEPŠÍ MLADÝ.
Nakonec byla jedním ze tří psů, kteří běhali na závěr o titul BOB (vítěz plemene).
 
Máme velikou radost z tohoto nečekaného úspěchu, ale máme zrovna tak radost z úspěchu Elfiných sourozenců. Sestra Aisha sice dostala hodnocení "velmi dobrá", ale jen proto, že zrovna mohutně přelínávala a vzala to poněkud svérázným způsobem - nejprve shodím staré chlupy, pak teprve nasadím nové . No a výstava vyšla zrovna do té mezifáze.  Jinak je to moc hezká fenečka (pan rozhodčí říkal, že nebýt těch chlupů by dostala známku "výborná") a udělala nám obrovskou radost tím, že nedávno absolvovala vyšetření DLK a DKK s výsledkem nejlepším možným 0/0 a 0/0. My s Elfí už máme toto vyšetření také za sebou a výsledky jsou také vynikající: DLK 0/0 a DKK 0/1. Endy na vyšetření teprve půjde, tak moc držíme palečky.
 
  
Elfí se svými prvními poháry a dole zleva sourozenci Elfí, Endy a Ája  
 
 
 
 
 
         6. 5. 2011  Už je to uděláno, už je to hotovo!!!!!!!
Po několika planých poplaších, kdy už jsme začínali být trochu na nervy, se porod spontánně rozběhl v noci z 5. na 6. května a šlo to pak ráz naráz, v průběhu necelých pěti hodin bylo porozeno šest krásných štěňátek. Protože se nám zdálo, že má Bonečka letos větší břicho než loni, kdy měla také šest dětiček, jeli jsme s ní ještě ráno na ultrazvuk, jestli tam něco nezůstalo uvnitř. Bříško už je prázdné, ani v porodních cestách nic není a máme zkontrolováno, že je vše v pořádku, tak jak má být. Štěňátka jsou letos v průměru větší než loni a celý vrh je strašně vyrovnaný, žádné štěňátko neváží méně než 400 g a žádné neváží více než 500 g. Vyrovnaní jsou i barevně, takoví všichni akorát, bez nějakých extrémů. Máme velikou radost, ale jsme strašně unavení. V nejbližších hodinách přesto miminka nafotíme a dáme na web. Jo abych nezapomněla, jsou to dva kluci a čtyři holčičky .
   
 
 
 
        4. 5. 2011  Bonečka si dává trochu načas, my jsme celí nedočkaví a nažhavení už od víkendu, a ono zatím nic. Dnes jsem to nevydržela a vzala jsem si dovolenou, je poledne a pořád nic. Abych tu dovolenou trošku využila, tak jsem udělala alespoň aktuální fotky Bony - 4.5. krátce před polednem. Občas si z nás Bona udělá legraci, zaleze do pelíšku, hrabe tam, chvilku si olizuje nohu nebo nějaké místo na zádi a pak zase spokojeně usne nebo chce jít běhat ven. Několik dní se také bavíme pozorováním štěňátek zvenku, jak po břiše běhají různé vlny, objevují se a zase mizí různé bouličky. Asi  se štěňátka rozpočítávají a řadí.....
 
 
  
 
  
 
       20. 4. 2011  už se nám začínají scházet fotečky štěňátek z nových domovů, zde třeba Cézárek (č. 4), který od nás odešel jako první: http://skopek.rajce.idnes.cz/Caesar/
 
 
 
       19. 4. 2011  prožíváme smutné období loučení se štěňátky. Loni to tak smutné nebylo, protože jsme si z každého vrhu nějaké štěňátko nechali. Bohužel nelze to tak dělat donekonečna, už máme pejsků pět a náš byt není nafukovací. Přestože máme veliké venkovní prostory, pejsci s námi spí normálně v bytě, jsou prostě právoplatní členové rodiny a někdy doslova a do písmene není kam šlápnout . Útěchou je nám bříško naší druhé fenky, která by měla mít štěňátka nedlouho po tom, co se tito malí uličníci rozprchnou do světa. A až se rozprchnou i ti další, o to více bude času se věnovat našim mladým psům, plánujeme začít vyrážet po výstavách a tak. Další útěchou je, že jsme všem našim štěňátkům našli fajn páníčky a doufáme, že o nich ještě uslyšíme. Jinak máme za sebou kontrolu vrhu, všechna štěňátka jsou standardní bez výhrad, celý vrh je velmi pěkný, vyrovnaný, to také potěší
 
 
  
      4. 4. 2011  Bonečka je březí. Zatím Anteice závidí a pomáhá jí s péčí o potomstvo, ale brzy se už dočká vlastních. Už jak byla štěňátka od Antei maličká, tak Bona pomáhala olizovat bříška, uklízet bobečky....Anteia na ni zkraje vrčela, zvlášť po několika pokusech Bony štěňátko vzít z pelíšku a odnést někam do vlastního, ale pak se holky dohodly. Bona nebude štěňátka nikam odnášet a Anteia ji za to nechá štěňátka opečovávat po libosti, ale musí zůstat v maminčině pelíšku . Anteia a Bona jsou na sebe zvyklé úplně od malička, jsou jako sestry (i když jsou naprosto nebříbuzné).
 
 
      3. 3. a 5. 3. 2011  jsme vyrazili za ženichem i s naší druhou fenkou Bonečkou. Původně jsme měli vybraného úplně jiného ženicha cca 600 km daleko od nás a chtěli jsme to spojit s 3 - 4 denním výletem, ale protože to vyšlo letos tak, že se Bonečka hárala až po narození Anteiných štěňátek, nechtěli jsme jezdit tak daleko a na tak dlouho od čerstvých malých štěňátek. A druhý důvod - štěňátka od Antei po Frankiem se po všech stránkách velmi povedla, tak jsme se rozhodli využít služeb stejného plemeníka i pro Bonečku. Pořád se jedná v ČR o novou krev a zvládli jsme to za Frankiem dvakrát na otočku. Doufáme, že bude náš vrh D zrovna tak pěkný, jako se povedl vrh C!
 
          
  
 
 
 
      25.  2. 2011  máme štěňátka!!!  Anteia si tedy vybrala nelidskou dobu, v noci z 24. na 25. 2. a časně zrána 25. 2. 2011. Porod byl zcela bez komplikací, trval 6 hodin a narodilo se celkem 7 štěňátek, z toho jsou 4 kluci a 3 holky. Všechna štěňátka se narodila živá, vitální a aktivní, všechna jsou krásně zbarvená. Vypadá to, že je celý vrh standardní. Podrobnosti viz sekce "Vrh C".
 
 
 
 
 
      26. 12. 2010  a  28. 12. 2010  Anteia Krescencis + Frankie vom Wegbach
 
  
 
  
 
      15.  12. 2010  tak už háráme!!! Anteika konečně začala barvit a my se chystáme do Rakouska za superženichem!!! Vybrali jsme tatínka našich štěňátek s nejlepšími možnými zdravotními testy - oči geneticky otestované prcd PRA A, kyčle HD A = DKK 0/0, EU A = EU frei = opět nejlepší možný výsledek. Pejsek má navíc vynikající povahu a je to fešák  . Podrobnosti viz sekce "Vrh C".
 
 
       1.  12. 2010  pořád ještě neháráme (Anteika si dává načas, hold je tuhá zima), tak jsme alespoň nadělali nějaké nové fotky a zařadili je do sekcí fotogalerie, vrh A a B
 
 
 
      26.  10. 2010  absolvovali jsme s oběma chovnými fenami vyšetření u očního specialisty MVDr. Beránka v Pardubicích, kde se sledovalo 15 různých parametrů. Obě naše feny mají oči ve všech ohledech v pořádku!!! Chystáme se na krytí, u Antei čekáme začátek hárání už každým dnem a u Bony budeme teprve vyplňovat krycí list, ta se bude hárat tak až za 2-3 měsíce po Anteie. S oběma fenami vyrazíme letos do zahraničí, pravděpodobně do Rakouska. Máme zálusk na nějakou novou krev, se kterou tady ještě nikdo nekryl. A samozřejmě po zdravotní, exteriérové i povahové stránce budeme vybírat jenom to nej nej nej....
 
  
 
      27.  7. 2010  založili jsme novou sekci "Videa".
 
  
      24.  7. 2010  změnili jsme logo našich stránek, protože se nám podařilo najít pár fotek, které jsme měli z naší první entlebušské fenky Yvrei from Balihara ranch. Bohužel v té době jsme toho moc nenafotili, navíc se nejedná o fotky digitální, ale obyčejné. Jednu jsem se pokusila přefotit digitálně, kvalita není nic moc, ale v logu si zaslouží být náš první entlebušek, o kterého jsme přišli v jeho necelých dvou letech (bylo jí rok a půl a něco). Yvrinko, nikdy na tebe nezapomeneme a nikdy nás nepřestane mrzet, že jsme na tebe jednu dobu neměli moc času a už jsme nedostali šanci ti to vynahradit. Doufáme, že se tam někde zhora na nás díváš a máš radost z naší chovatelské stanice, která byla založena tvým jménem a do jisté míry na protest proti tvému zlému osudu. V každém zde narozeném štěňátku bude žít kousek z tebe....
  
 
 
     20.  7. 2010  založili jsme novou sekci "Naše štěňátka u nových majitelů".
 
 
 
     4. 4.  2010  dnes jsme s B-vrhem absolvovali kontrolu (přejímku) vrhu. Hodnocení: "Velmi pěkný, vyrovnaný vrh, v typu. Bez kýl, dobrá pigmentace, středně tmavé oči, dobré ocasy." Máme velkou radost, všechna štěňátka jsou standardní  
 
 
 
    15.  3. 2010  nové fotky vrhu B ve věku 3,5 týdne, viz sekce "Vrh B"
 
 
 
  10. 3. 2010  protože se mi množí dotazy, co znamená hodnocení kyčlí HD B u rakouského krycího psa YETI von den Gänsewiesen v porovnání s českým číselným hodnocením DKK, umístila jsem na naše stránky přehlednou tabulku, která porovnává označování stupně dysplazie kyčelního kloubu v různých zemích. Tabulka je umístěna v sekci "Různé". Otec našeho druhého vrhu, YETI von den Gänsewiesen, má kyčle HD B1, což by odpovídalo českému DKK 1. Česká kategorie DKK 1 se tedy v zahraničí označuje HD B, ale rozlišuje se ještě na HD B1 (přechodný typ) a HD B2 (hraniční typ), přičemž B1 se v zemi původu - ve Švýcarsku - spojuje s kategorií A v jednu kategorii - Frei (čisté kyčle).  
 

    26. 2. 2010  tak už nám začínají chodit ohlasy z nových domovů štěňátek z vrhu A. Moc nás těší, že si štěňátka dobře zvykají a majitelé z nich mají radost. Byt vypadá tak nějak opuštěně, i když ubylo spousta práce. Útěchou je nám fenečka Alphie, kterou jsme se rozhodli si nechat, a v pelíšku spokojeně spinká dalších šest chlupatých kuliček z nedávno narozeného vrhu B. Takže to nebude dlouho trvat a jak se zpívá v jedné husitské písni, "vstanou noví bojovníci". Na náš první vrh A ale rozhodně nezapomeneme, jsme připraveni být majitelům našich štěňátek jakkoliv nápomocni, uvítáme trvalý kontakt. Nově jsou přidané fotografie vrhu A z doby odběru v sekci "Vrh A".

 
 
  17. 2. 2010  se  narodila štěňátka naší druhé fence Bonečce.  První štěňátko přišlo na svět přesně v 16.00 hod. a poslední v 19.32 hod., takže vlastní porod trval pouze 3.5 hodiny. Tomu ovšem předcházelo několik hodin neklidu a intenzívních příprav pelíšku, v podstatě už hned od rána. Narodilo se 6 krásných štěňátek, 3 kluci a 3 holčičky.

Veškeré informace a podrobnosti viz sekce  "Vrh B".

Zájemci o štěňátka nás mohou kontaktovat e-mailem nebo telefonicky, viz sekce "Kontakt"
 
 
 
 
    7. 2. 2010  dnes jsme s A-vrhem absolvovali přejímku vrhu. Hodnocení: "Velmi vyrovnaný vrh 7 štěňat typově i barevně. Všechna štěňata bez zjevných vad." Máme velkou radost
 
 
 
 
  18. 1. 2010  dnes jsme odeslali přihlášku vrhu a žádanku o tetovací čísla. Protože všechna štěňátka byla zamluvená dopředu, mohli si budoucí majitelé sami vybrat jméno. Jména štěňátek jsou nově uvedena v sekci "Vrh A"
 
 
 
 
  7. 1. 2010  slavnostně jsme uvedli do provozu anglickou verzi našich internetových stránek - viz sekce "ENGLISH". Protože jsem angličtinu nikdy nestudovala, ani na škole, ani v kurzu, jsem čistě jenom samouk, tak se předem omlouvám za případné chyby
 
 
 
 
  29. 12. 2009  aktuálně jsou všechna štěňátka předběžně - nezávazně zamluvená.  Protože však v praxi to chodí tak, že si někteří z předběžných zájemců často koupi rozmyslí, můžete nás v případě zájmu dál kontaktovat. Pokud na vás už štěňátko nezbyde, můžeme si vás zapsat do pořadníku na další vrh v naší chovatelské stanici.
 
 
 
  24. 12. 2009, přesně na Štědrý den, se nám narodila štěňátka!!! Porod probíhal zcela přirozeně a fyziologicky, začal dopoledne kolem 9.00 hodin a skončil odpoledne kolem 15.00 hodin. Máme 7 krásných štěňátek, 3 kluky a 4 holčičky.

Veškeré informace a podrobnosti viz sekce  "Vrh A".

Zájemci o štěňátka nás mohou kontaktovat e-mailem nebo telefonicky, viz sekce "Kontakt"
 
 
    
 
   25. 10. 2009  jsme nakrývali naši fenku Anteiu Krescencis, na Vánoce by se  nám měla narodit štěňátka.